SZKOLENIE ZARZADU, RADY I PRACOWNIKÓW BIURA
W sobotę 19 grudnia 2009r. w Chacie Zbójców w Bucharzewie odbyło się szkolenie dla Zarządu, Rady ds. wyboru i oceny operacji oraz pracowników biura. Szkolenie zorganizowano w ramach działania 431 ?Funkcjonowanie LGD, nabywanie umiejętności i aktywizacja? objętego PROW na lata 2007-2013, związane było z przygotowaniem się do naboru wniosków i oceny operacji do finansowania. Głównym tematem była odnowa i rozwój wsi oraz małe projekty. Program szkolenia obejmował: LSR Stowarzyszenia Puszcza Notecka - procedura oceny zgodności z LSR - procedura oceny według lokalnych kryteriów wyboru; regulamin Rady Puszcza Notecka - oświadczenie bezstronności ? zobowiązania poufności; ocena wniosków na małe projekty oraz odnowę i rozwój wsi; harmonogram działań, limity środków.
Wykłady prowadził Pan Adam Futymski - doświadczony trener, który kierował ogólnopolskim projektem informacyjno-szkoleniowym na temat podejścia Leader, był członkiem grupy roboczej, powołanej przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi do opracowania zasad wdrażania osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest autorem wielu publikacji i artykułów poświęconych podejściu Leader.
Pan Prezes Stowarzyszenia Jacek Kaczmarek zamykając szkolenie podkreślił ogromną odpowiedzialność jaka spoczywa na Radzie ds. wyboru i oceny operacji podczas dokonywania oceny wniosków, wyraził nadzieję że zaangażowanie jakim cechuje się zespół pracujący pod przewodnictwem Przewodniczącego Pana Józefa Kubanka pozwala mu sądzić że procedura oceny przebiegać będzie przy zachowaniu należytej staranności i bezstronności.
Pan Józef Kubanek podzielił się uwagami z odbytego 18-19 listopada br. w Poznaniu szkolenia pt. ?Metodyka pracy organu decyzyjnego (Rady) w zakresie zgodności operacji i ich oceny według lokalnych kryteriów w ramach wdrażania LSR przez LGD? w którym uczestniczył wraz z zastępcą Panem Stanisławem Żołądkowskim. Wyraził opinię iż Rada ma obowiązek patrzeć na cały obszar, nie może rozpatrywać wniosków przez pryzmat lokalnych sympatii lecz obszar siedmiu gmin wchodzących w skład LGD traktować jako jednolity.
Obecni podsumowali spotkanie przy pysznym ciepłym placku drożdżowym oraz specjalności regionalnej, szynce pieczonej w kaszy, a podczas biesiadowania słuchali ?Legend o Chojanach? opowiedzianych przez sołtysa Chojna, członka Rady Pana Jarosława Mikołajczaka. Na zakończenie korzystając z okazji Pan Prezes Podziękował Zarządowi , Radzie i pracownikom biura za zaangażowanie i kolejny rok dobrej współpracy, życząc dobrych spędzonych w gronie rodziny Świąt Bożego Narodzenia.
Prezes zaprosił zebranych na imprezę promocyjną 29 grudnia 2009r. o godz. 15.00 w Sali Widowiskowej Międzychodzkiego Domu Kultury, gdzie zaprezentują się między innymi zespół ?Wisienki? z Gminy Sieraków, ?Marynia? z Gminy Wronki, ?Studio Piosenki? z Gminy Międzychód oraz agroturystyka, a także przygotowany zostanie poczęstunek tradycyjnych potraw regionalnych.
Prezes Przypomniał o szkoleniu jakie odbędzie się 30 grudnia 2009r. o godz. 14.30 w Międzychodzkim Dom Kultury dotyczące zasad przygotowania projektów współpracy, korzyści wynikających ze współpracy, zasad dobierania partnerów, finansowania, rozliczania projektów współpracy.