W dniach 27-29 listopada 2013 LGD Puszcza Notecka promowała nasz obszar w Brukseli. Podczas wydarzenia organizowanego przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego ?Dnia Świętego Marcina?oraz Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego który koordynował wyjazd .Celem organizacji Dnia Świętego Marcina jest przybliżanie przedstawicielom instytucji unijnych, placówek dyplomatycznych oraz europejskich regionów i miast wielkopolskich tradycji związanych z Dniem Niepodległości i imieninami Ulicy Święty Marcin.
Ponadto, była to okazja do promocji działalności Lokalnej Grupy Działania oraz bogatego dziedzictwa kulturowego i kulinarnego. Wyjazd ten związany był z wyróżnieniem jaki podczas Konferencji pt. ?Wielkopolska EURO - PROW ? INCJA? ? w dniu 17 października 2013 otrzymała Puszcza Notecka z rąk Marszałka Pana Tomasza Bugajskiego oraz Dyrektor Departamentu PROW Pani Emilii Dunal.
Tegoroczny ?Dzień Świętego Marcina? w Brukseli miało charakter szczególny ? uświetnił 10 rocznicę istnienia Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli.
Podczas wieczoru na trzech stoiskach zaprezentowaliśmy kuchnię regionalną; produkty lokalne takie jak wędliny ( szynki, kiełbasy, boczki, wątrobianki, kaszanki itp) , smalec ze skwarkami, sery kozie, jajka przepiórcze, tradycyjne przetwory wg. starych receptur np. kiszoną dynię, syropy z malin i wiśni, suszone owoce, ogórki kiszone w studni, grzyby marynowane i smażone, powidła, śliwki i wiśnie w occie i spirytusie itd., soki naturalne, żurawiny z bagien w Rzecinie w Puszczy Noteckiej. Nie zabrakło najlepszych nalewek robionych wg. tradycyjnych receptur np. nalewka korzenna, miodowa, wiśniowa, malinowa itd. oraz piwa z lokalnego browaru. Z naszej lokalnej piekarni oferowaliśmy tradycyjne chleby o różnych smakach pieczone na zakwasie, pyszne baby okrągłe pieczone w kamiennych formach oraz baby czekoladowe, ciasto drożdżowe z jabłkami , śliwkami , wiśniami , ciasteczka korzenne, z ziarnami itd. Pyszności prezentowane były w naczyniach ręcznie malowanych lub glinianych,oraz w koszach wiklinowych, obrusy oraz dekoracje w stylu sielskim zapewniło Centrum z Mniszek. Pomona z Międzychodu przekazała tradycyjne przeciery i ketchupy. Nie zabrakło tradycyjnych kartoników upominkowych w których zapakowaliśmy miody z Puszczy Noteckiej, przeciery, zioła, soki z hycki, powidła z Mniszek.
Nowością były upominkowe ceramiczne baryłki ręczne malowane z widokami Wronek w których był miód z Puszczy Noteckiej przekazany przez Gminę Wronki
Nie zabrakło ulotek wydanych przez LGD Puszcza Notecka : w języku francuskim; opis działania oraz walory turystyczne obszaru , w języku angielskim; opis obszaru , wdrążanie Lokalnej Strategii Rozwoju oraz Szkoła Liderek Rozwoju Lokalnego. Przygotowaliśmy specjalne torebki reklamowe w których przekazaliśmy na ręce Pana Marszałka nasze produkty lokalne dla najważniejszych gości wieczoru.
Poza tym zabraliśmy z gmin partnerskich ulotki reklamujące gminy oraz gadżety reklamowe :
z Gminy Ostroróg, Kwilcz, Chrzypsko Wielkie, Wronki, Międzychód, Sieraków oraz Obrzycko ( kalendarze, kubki, długopisy, smycze, kolorowanki i kredki dla dzieci, bloczki reklamowe, torby reklamowe, płyty z filmami promocyjnymi itp.)
Nie zabrakło materiałów promocyjnych z dwóch Starostw na obszarze których działamy : Starostwo Szamotuły oraz Starostwo Międzychód od których otrzymaliśmy ulotki, gadżety reklamowe oraz płyty CD z filmami promocyjnymi.
Serdeczne podziękowania składamy dla zespołu który dzielnie wspierał całe przedsięwzięcie przed wyjazdem oraz podczas pobytu w Brukseli:
Pani Małgorzata Borowicz z Gminy Chrzypsko Wielkie, Panowie Łukasz Klapczyński i Sławomir Wrembel z Gminy Kwilcz oraz Pani Anna Wójcik i Irena Wojciechowska z Gminy Wronki.
Bez profesjonalnego wsparcia i koordynacji wydarzenia przez te osoby nie byłoby możliwe to przedsięwzięcie.
Dziękujemy za profesjonalne wsparcie merytoryczne oraz przewodniczenie i pomoc podczas całego przedsięwzięcia Pani Joannie Waligóra z Departamentu PROW przy UMWW.
Podczas przemówienia inauguracyjnego Pan Marszałek Marek Woźniak podkreślił to że LGD Puszcza Notecka reprezentuje Gminy zrzeszone w LGD zapraszając gości do naszego stoiska zachęcił do rozmów oraz poczęstunku lokalnymi produktami wymieniając je. Nie musieliśmy długo czekać na reakcję ponad 500 gości wydarzenia. Nasze stoisko wzbudzało zachwyt wystrojem, oraz jakością oferowanych produktów. Przeprowadziliśmy wiele rozmów, wśród których dominowało zainteresowanie oferta turystyczną oraz walorami kuchni regionalnej. Mieliśmy wiele pytań gdzie można takie specjały kupić oraz czy w przyszłym roku będą mogli kupować je na naszym stoisku.
Część materiałów promocyjnych przekazaliśmy do Biuro Informacji Województwa Wielkopolskiego ponieważ jest zainteresowanie naszym regionem podczas rożnych wydarzeń odbywających się w nowej prestiżowej siedzibie naszego biura w Brukseli. Dwukrotnie spotkaliśmy się z pracownikami oraz z Panią Dyrektor Biura w Brukseli przeprowadzając rozmowy oraz wymieniając doświadczenia. Biuro w Brukseli zaoferowało pomoc w nawiązaniu kontaktów oraz pomoc w zorganizowaniu wizyty studyjnej jeśli zajdzie taka potrzeba.
W chwili wolnego czasu nasza delegacja miała możliwość zwiedzić Brukselę.
Należy nadmienić że koszty przejazdu oraz zakwaterowania pokrył Urząd Marszałkowski natomiast LGD Puszcza Notecka zakupiła produkty lokalne do degustacji.
Mamy nadzieję że sprostaliśmy oczekiwaniom i godnie zaprezentowaliśmy nasz region.
W imieniu zespołu będącego w dniach 27-29 listopada br. w Brukseli serdecznie dziękuję Gminom Partnerskim oraz Starostwom za przekazanie materiałów informacyjnych, pomoc oraz zaangażowanie w godne zaprezentowanie potencjału naszego obszaru w prestiżowym wydarzeniu organizowanym przez Biuro Informacji Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego a szczególnie Departament PROW.
Już 9 grudnia po raz drugi spotykamy się z wydziałami promocji w celu podsumowania wyjazdu oraz omówienia planów promocji gmin w roku 2014 ? zgodnie z ustaleniami gościć nas będzie gmina Chrzypsko Wielkie.
pozostaję z wyrazami szacunku
Irena Wojciechowska
Wiceprezes Zarządu