Dostrzeżona została praca Rady ds. oceny i wyboru operacji, która każdorazowo wspiera osoby młode chcące założyć swój biznes lub go rozwinąć oraz młodych rolników chcących dywersyfikować swoje dochody. Fundacja FAPA spośród wskazanych przez nas beneficjentów działań: ?Tworzenie i rozwój mikro-przedsiębiorstw? oraz ?Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej? brała pod uwagę wsparcie udzielone osobom młodym. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich zaprosiła do udziału w Projekcie Flagowym ?Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich? naszego beneficjenta Pana Łukasza Klapczyńskiego z Kwilcza . Pan Klapczyński jest beneficjentem działania ?Tworzenie i rozwój mikro-przedsiębiorstw?; utworzona przez niego firma specjalizowała będzie się m.in. w projektowaniu jednostek pływających. Jak nas poinformowano, w całym kraju zostało wyróżnionych 6 osób, które dniach 22-23.10.2013 uczestniczyli w konferencji ?Youth Entrepreneurship Conference? dotyczącą przedsiębiorczości młodych na obszarach wiejskich. Konferencja odbyła się na Łotwie ? Jurmala. Koszty wyjazdu pokrywane były ze środków Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Jak wynika z rozmów z FAP-ą jest do pierwszy etap promocji projektów realizowanych przez młodych ludzi w ramach PROW oś IV Leader.
Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili łotewskie gospodarstwa i małe firmy prowadzące działalność gospodarczą na obszarach wiejskich. Podczas wizyt była możliwość rozmowy z właścicielami firm i rolnikami na temat historii rozwoju ich działalności, własnych doświadczeń, sukcesów i pokonanych trudności. Drugiego dnia konferencji poruszone zostały różne aspekty przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w kontekście młodych przedsiębiorców i rolników, a także działania Łotewskiej Sieci Obszarów Wiejskich na rzecz młodych mieszkańców wsi.
W poniedziałek 21 października br. 9-osobowa grupa wraz z przewodnikiem i przedstawicielami CDR Brwinów wyjechała z Warszawy na Łotwę.
Pierwszy dzień pobytu na Łotwie miał na celu zapoznanie się z funkcjonowaniem małych gospodarstw w tym kraju. W programie znalazły się 3 przedsiębiorstwa ? zakład ceramiczny, stadnina koni oraz rybołówstwo przybrzeżne.
Na początek uczestnicy wyjazdu (przedstawiciele Litwy, Łotwy, Rosji, Estonii, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Polski) zostali oprowadzeni po zakładzie ceramicznym przez jego właścicielkę ? Pani Madara Bartkeviča.
Przybliżona została historia zakładu, jego osiągnięcia oraz zasady funkcjonowania. Uczestnicy zapoznali się z cyklem produkcyjnym obowiązującym w tym małym zakładzie.
Drugim punktem wyjazdu była stadnina koni ?Vitolini?. Przedstawiona została idea prowadzenia zakładu, jego pozycja na rynku, koszty utrzymania, a także możliwe źródła dochodu.
Ostatnim punktem tego dnia była wizyta w przydomowym zakładzie rybackim, który znajdował się nad samą plażą, a jego głównym źródłem dochodu była sprzedaż wędzonych ryb. Właścicielki zakładu przedstawiły codzienne funkcjonowanie oraz problemy w zabawnej scence, a także poprzez formę gier i zabaw do których zaangażowani zostali wszyscy uczestnicy wyjazdu.
Objazd pozwolił na zapoznanie się z funkcjonowaniem małych przedsiębiorstw na wsi, realiów, które obowiązują przy prowadzeniu zakładu w Łotwie, a także zapoznanie się z obowiązującą kulturą i historią w tym kraju.
Drugi dzień wyjazdu, to konferencja w języku angielskim na temat młodzieży w biznesie w państwach nadbałtyckich. Początkowo głos zabrali młodzi przedsiębiorcy, którzy swoje zakłady prowadzą na terenie Łotwy. Następnie uczestnikom przedstawiono możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych w poszczególnych krajach, organizacje ich wspierające, problemy z jakimi spotykają się na co dzień, a także możliwości i ulgi z jakich mogą korzystać po otwarciu działalności w poszczególnych państwach.
Wyjazd pozwolił na zapoznanie się z zasadami i przepisami obowiązującymi w innych krajach bałtyckich, zapoznaniem się z funkcjonowaniem kilku przykładowych przedsiębiorstw łotewskich, jednakże najważniejszym produktem wyjazdu była możliwość wymiany doświadczeń, rozwiązania problemów, a także konsultacji z innymi młodymi ludźmi będącymi beneficjentami środków unijnych, którzy już rozpoczęli funkcjonowanie swoich firm, bądź uczynią to w najbliższym czasie.