Wioski tematyczne ? kompleksowy projekt mający na celu ożywienie gospodarki wiejskiej, poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z jakimś produktem, usługą, lub kulturą danego regionu. Miejscowości, których rozwój podporządkowany jest jakiemuś konkretnemu pomysłowi, stanowiący swoisty produkt turystyczny, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców.

Pierwsze polskie wioski tematyczne powstały w województwie zachodniopomorskim.

Wieś tematyczna jest wsią, która ma własny , jedyny w swoim rodzaju pomysł na rozwój. Wokół niego tworzone są sposoby zarabiania pieniędzy. Nie chodzi tu jednak o nowy rodzaj upraw, ogrodnictwo czy hodowlę, nie chodzi też o patent na produkcję. Model wioski tematycznej opiera się na rozwoju wokół wspólnie wybranego tematu przewodniego. Inspiracja do jego utworzenia pojawia się z wielu stron, a ostateczny kształt przybiera podczas spotkań liderów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji lokalnych oraz mieszkańców zaangażowanych w budowanie wsi tematycznej. Czasami nawet zaczerpnięty z samej nazwy miejscowości jak w przypadku ANIOŁOWA-Wioski Aniołów, lub historii- jak w PODGRODZIU ? Wiosce Dzieci, czy też bierze się z lokalnej tradycji i obyczajów jak w Jędrychowie ? wiosce  Jak u Babci.

Sam temat przewodni stanowi zaczątek drogi, na której kolejno wyrastają oferty turystyczne oraz produkty lokalne. Do ich utworzenia wykorzystać można nie tylko wyobraźnię mieszkańców, ale przede wszystkim ich umiejętności i talenty. Bowiem to zasoby wsi są podstawą tworzenia oferty która inspiruje, zachwyca i dostarcza emocji. Z zakamarków wyciągane sa stare maszyny do szycia, do łask wracają legendy i baśnie, potrawy lokalne i dziedzictwo przyrodniczo ? historyczno-kulturowe. Owe dziedzictwo, tradycje, ożywiają w formie warsztatów, gier terenowych, zabaw plenerowych czy produktów lokalnych. Turystyka emocji to nowy trend ! Czy uda nam się animacja kilku wiosek ? Zobaczymy .

W dniach 21-23 maja 2013 r. przedstawiciele LGD Puszcza Notecka oraz LGD Dolina Samy z Cerekwicy odbywają wizytę studyjną do wiosek tematycznych na Pomorzu. Celem wizyty jest poznanie idei funkcjonowania takich wiosek i docelowo utworzenie takowych na obszarze ww. Lokalnych Grup Działania. W wyjeździe uczestniczą sołtysi, przedstawicielki KGW, ośrodków kultury, przedstawiciele Zarządów LGD oraz pracownicy biur obu LGDów.

Pierwszy dzień wizyty (21 maja)

Miejscowość Aniołowo ? Wioska Aniołów.

Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo; spacer ?Szlakiem aniołów i urokliwych zakątków?, a w ramach poczęstunku anielskie ruchańce dla wszystkich

Warsztaty ceramiczne i wypieku chleba.

Drugi dzień wizyty studyjnej (22.05.2013 r.)

Wielkie Wierzono ? wizyta w rodzinnej stajni uczestnicy warsztatów brali udział w pokazach jeździectwa oraz w grach integracyjnych (turniej rzutu podkową, jenga i gigantyczne bierki)
Następnie uczestnicy warsztatów przejechali do Podgrodzia ? Wioska Dzieci,  gdzie spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia ?Podgrodzie dla przyszłości? oraz z Zarządem LGD ?Wysoczyzna Elbląska?. Uczestnicy Warsztatów mieli okazję poznać zasoby wioski oraz inspirację i sposoby na pokonanie trudności jakie napotkały te organizacje i wioska podczas procesu stawania się miejscowością tematyczną. Przedstawiono prezentacje dotyczące działań Stowarzyszeń i wymiana doświadczeń.

Wieczorem przedsawiciele LGD Dolina Samy oraz Puszczy Noteckiej mieli warsztaty dotyczace animacji wiosek tematycznych , przedstawiciele uzgodnili iż w najbliższym czasie oba Zarządy spotkają się na terenie LGD Puszcza Notecka w celu  uzgodnienia szczegółów realizacji współnego projektu współpracy oraz podpisania porozumienia . Zaproponowano aby do połowy czerwca br, odbyła się wizyta przedstawicieli potencjalnych wiosek tematycznych z terenów naszych LGD-ów w innych wioskach.

Trzeci dzień wizyty studyjnej ( 23 maja 2013)

Trzeciego dnia odbyło się spotkanie z mieszkańcami Suchacza- twórcami Wioski Kaperskiej, założycielami i członkami Stowarzyszenia. Zaprezentowano zasoby miejscowości, inspiracje i sposoby na pokonanie trudności jakie napotkano podczas procesu stawania się Miejscowością Tematyczną. Uczestniczyliśmy w grze terenowej ?W poszukiwaniu pirackiego skarbu?, gra polegała na wcieleniu się w rolę poszukiwaczy skarbu. Miejscowość zmieniła się w gre planszową a uczestnicy i prowadzący stają się aktorami. dzieki charakteryzacji i rekwizytom gracze przenieśli się do pirackiego świata. Otrzymując mapę skarbu dotarli do osób by zebrać wskazówki potrzebne do znalezienia skarbu.

Na koniec poczęstunek kaperski (armata kaperska, placek kaperski i inne)

Nasi przedstawiciele mieli okazję wymienić uwagi i zaprezentować nasze osiągnięcia we wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju.

Wszyscy otrzymali certyfikaty zaświadczające o udziale i tematyce wyjazdu studyjnego.

Moderatorem wyjazdy był Pan Grzegorz Cetner oraz Pan Oskar Wysocki.