25 października 2016r. w Urzędzie Gminy we Wronkach odbyły się warsztaty z biznes planu.
Szkolenie warsztatowe otworzył Wiceburmistrz Gminy Wronki Pan Robert Dorna, który podkreślił bardzo dobrą współpracę Gminy z LGD jednocześnie gratulując wysoki poziom naszego ostatniego szkolenia. Pan Burmistrz w swojej wypowiedzi docenił to że "Puszcza Notecka" przeprowadziła kilkanaście szkoleń w terenie oraz wychodząc naprzeciw beneficjentom zaproponowała dwa warsztaty z obowiązkowego ale też najtrudniejszego załącznika do aplikacji.
Ze strony Gminy Wronki w spotkaniu uczestniczyła Pani Anna Wójcik która jest Wiceprzewodniczącą Rady Stowarzyszenia. Przekazując informacje o zadaniach Rady Pani Anna Wójcik zwracała uwagę na istotne elementy w dokumentacji konkursowej na którą Rada będzie zwracała uwagę podczas oceny wniosków.
Szkolenie przygotowali autorsko i przeprowadzili:
Irena Wojciechowska Wiceprezes Zarządu
oraz Łukasz Klapczyński Kierownik Biura Stowarzyszenia.
Podczas ponad 5 godzinnego spotkania w I bloku tematycznym dot. wiedzy teoretycznej zapoznaliśmy uczestników z istotą biznes planu, z tym jakie cele pośrednie i końcowe planuje osiągnąć beneficjent dzięki realizacji operacji , omówiliśmy istotę spójności biznes planu, cechy biznes planu .
Pokazaliśmy "mapę drogową " biznes planu, oraz omówiliśmy elementy prawidłowego wypełniania. Podsumowanie teorii to usystematyzowanie wiedzy w 7 głównych elementach biznes planu oraz korzyści z prawidłowo sporządzonego dokumentu. Nie brakowało elementów nawiązujących do wniosku o przyznanie pomocy, kryteriów oraz podejścia planistycznego długo i średniookresowego i związanych z tym zagrożeń, szans, mocnych i słabych stron planowanego przedsięwzięcia. Część ta miała charakter wykładowo-dyskusyjny.
W bloku II przeszliśmy do formularza biznes planu ( zał.B.VII.B.4. W-1_19.2) oraz informacji pomocniczych przy wypełnianiu biznes planu (19.2_BP_IP). Te dwa kluczowe dokumenty były skrótowo omówione.
Kolejnym bardzo ważnym punktem spotkania warsztatowego była praca nad wypełnionym przez prowadzących wzorcowym biznes planie.
Przykładem była fikcyjna działalność gospodarcza, a sam wniosek zawierał celowe błędy które miały nie tylko pobudzić do myślenia i pokazać wykładowcom czy temat jest zrozumiały lecz również to czy przekazywana wiedza owocuje samodzielnym myśleniem.
Najtrudniejszym elementem w biznes planie było uzasadnienie ekonomiczne operacji opierające się na wskaźnikach, wskaźnik rentowności sprzedaży oraz NPV .
Reasumując uczyliśmy m.in. poprawności formalnej, spójności, wiarygodności, celowości i zasadności inwestycji operacji, a także realności przyjętych założeń w zakresie wielkości i struktury przychodów i kosztów.
Cieszy nas że wszyscy uczestnicy wytrwale uczestniczyli do końca warsztatów i bardzo wysoko ocenili nasze kompetencje.
Dziękujemy Władzom i pracownikom Gminy Wronki za pomoc i życzliwość w organizacji warsztatów.
Drugie i ostatnie warsztaty odbędą się już 27 października o godz. 9,00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy Międzychód.
( Irena Wojciechowska)