W Biurze Stowarzyszenia odbyło się Posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia na które zaproszono: Juliana Mazurka - Starostę Powiatu Międzychodzkiego, Krzysztofa Wolnego - Burmistrza MiG Międzychód, Andrzeja Głuchowskiego- Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia oraz Wolontariuszy : Daniela Okupskiego, Damiana Michałka, Alicję Olejnik, Kamilę Wyrwał, Martę Konieczną, Marikę Kozber, Marcina Handzel oraz Jakuba Zachciała.
Głównym tematem spotkania było opracowanie przez Zespół z biura ( Łukasza Klapczyńskiego i Irenę Wojciechowską) diagnozy do Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w "Ogólnopolskim Konkursie Grantowym" w ramach Programu "Równać Szanse 2016" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Konkurs wspiera projekty organizacji pozarządowych, których celem ma być rozwój umiejętności społecznych młodych ludzi przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.
Diagnozę sporządzono dla wszystkich szkół ponadgimnazjalnych na obszarze Gminy Międzychód, tj.:
- Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego,
- Zespół Szkół Nr 1,
- Zespół Szkół Nr 2,
- Zespół Szkół Nr 3 im. prof. dr. Felicjana Cieszkowskiego-Dembińskiego.
Od 11 lutego 2016 r. pracowaliśmy nad zdiagnozowaniem młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, przeprowadziliśmy ponad 700 ankiet, które zostały przeanalizowane przez zespół z biura oraz niezawodne grono 8 wolontariuszy nie tylko uczniów szkół.
Opracowania tekstu diagnozy dokonał zespół z biura, został wyznaczony koordynator projektu Łukasz Klapczyński. Jesteśmy po I etapie konkursu, nasza diagnoza została pozytywnie zweryfikowana i w chwili obecnej koordynator pojedzie do Warszawy na dwudniowe bezpłatne szkolenie. Po szkoleniu będziemy mieli prawo ubiegać się o dotację w wysokości do 40 000 zł. na obszary które we wniosku diagnozy chcielibyśmy wesprzeć. Są to m.in. przedsiębiorczość (realne koszty utrzymania firmy oraz zyski ),pisanie biznesplanów, możliwości pozyskiwania środków unijnych na utworzenie bądź rozwój firmy, spotkania z przedstawicieli różnych zawodów (przy współpracy z Cechem Rzemiosł w Międzychodzie oraz biznesem ), warsztaty filmowe, przekazywanie wiedzy z zakresu samorządu terytorialnego, co to są organizacje pozarządowe jak je zakładać? .
Wszyscy otrzymali kompendium diagnozy oraz wysłuchali prezentacji multimedialnej prowadzonej przez zespół z biura.
Międzychód zamieszkuje 612 osób w wieku 15-19 lat. Jednak nie jest to realna liczba młodych osób, które funkcjonują w tym mieście. Do tej liczby należałoby również doliczyć osoby zamieszkałe w innych miejscowościach, ale uczęszczających tu do szkół (przede wszystkim gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych). Osoby te często są bardzo aktywne w swoim środowisku i znacząco wpływają na to co dzieje się w mieście. Mając na uwadze liczbę szkół ponadgimnazjalnych w mieście oraz fakt, że osoby uczące się w nich większość swojego czasu spędzają w tym mieście ankietyzacji poddano wszystkich uczniów tych szkół, którzy obecni byli w szkole podczas trwania badań
Oto niektóre wnioski z diagnozy: Spośród badanych większość, to osoby mieszkające na obszarze Gminy Międzychód - 61%, jednak osoby dojeżdżające stanowią blisko 40% wszystkich uczniów - Gmina Sieraków - 13 % Gmina Kwilcz - 15 % Gmina Chrzypsko Wielkie - 4%, inne Gminy 6 %. Wśród innych gmin najwięcej przedstawicieli mają Wronki.
W przeprowadzonej ankiecie młodym ludziom zadano pytanie "Jakie inicjatywy były podejmowane na terenie Twojej gminy dla młodych?" Odpowiedzi na te pytania były bardzo różnorakie, jednak najczęściej wymieniano:
a) jednodniowe duże imprezy organizowane dla mieszkańców - m.in.
- Międzychodzka dziesiątka,
- turnieje sportowe,
- Dni miasta,
- różnego typu szkolenia
b) zajęcia cykliczne organizowane przez CAK i kluby sportowe
c) inwestycje dla młodzieży (najczęściej podawanym przykładem były boiska typu Orlik)
d) stypendia fundowane dla młodych przez lokalne stowarzyszenia
Równie często padały odpowiedzi sugerujące, że w ich mieście nie ma takich inicjatyw.
Należy zatem uznać, że część imprez kierowanych do młodych pozostaje nietrafiona. W mieście organizowano wiele imprez i festynów skierowanych do młodych, na których frekwencja pozostawiała wiele do życzenia. Powodem tej frekwencji w wielu wypadkach było nietrafienie organizatora w oczekiwania młodych ludzi.
Inicjatywy najlepiej odbierane przez młodych ludzi, to:
- inwestycje w infrastrukturę sportową
- boiska typu Orlik i boisko do piłki siatkowej plażowej,
- Międzychodzka dziesiątka
Młodzi bardzo dobrze oceniają również jakość treningów w klubach sportowych oraz zaangażowanie osób w nich pracujących.
Analiza odpowiedzi jasno odpowiada na pytanie jaki środek przekazywania informacji jest najskuteczniejszy w kontakcie z młodzieżą. 69% ankietowanych podaje, że najlepszą formą komunikacji ich zdaniem jest facebook, 16% wskazuje informacje w prasie, a 9% podaje strony internetowe stowarzyszeń, które organizują dane wydarzenia. Zaledwie 6% ankietowanych odpowiedziało, że preferuje inne środki przekazu ? najczęściej wymienianymi w tym punkcie były informacje przekazywane ustnie od kolegów oraz plakaty.
Aż 81% ankietowanych odpowiedziało, że nie należy do żadnego stowarzyszenia. Spośród 19 %, którzy zdeklarowali członkostwo w stowarzyszeniach zdecydowana większość w miejscu na wpisanie do jakiego stowarzyszenia należy podaje jeden z funkcjonujących klubów sportowych. Z przeprowadzanych wywiadów wywnioskować można, że większość z tych osób, to zawodnicy, którzy trenują w tych klubach. Można zatem wywnioskować, że osoby pracujące społecznie w jakimś stowarzyszeniu, to nikły odsetek spośród wszystkich ankietowanych.
56% ankietowanych nie wie w jakim zawodzie chciałoby pracować, a zaledwie 44% dało odpowiedź twierdzącą. Mając na uwadze, że ankieta była przeprowadzana w szkołach ponadgimnazjalnych i do osób, które wkrótce wejdą na rynek pracy statystyka ta jest zatrważająca. Wyniki te są również uzależnione od typu szkół - najwięcej zdecydowanych w jakim zawodzie chce pracować w przyszłości osób uczy się w szkole zawodowej, jednak i tam ponad 40% ankietowanych odpowiada, że nie wie w jakim zawodzie chce pracować w przyszłości. Osoby deklarują chęć pozyskiwania dotacji na otwarcie firmy jednak ich wiedza na temat źródeł pozyskiwania i jakiejkolwiek wiedzy jest żadna. Nie mają wiedzy na temat samorządu terytorialnego, oraz NGO.
Dziękujemy za pomoc!
Szkołom które włączyły się w badanie:
dyrektorom placówek,
nauczycielom tych placówek
przewodniczącym Samorządów uczniowskich
Członkom Młodzieżowych Rad z Powiatu i Gminy
Burmistrzowi K. Wolnemu za bezpłatny wydruk ankiet
Łukaszowi za sformułowanie diagnozy
w/w/ WOLONTARIUSZOM .
Na zakończenie tej części odbyła się dyskusja oraz podziękowanie dla Zespołu z biura LGD i wolontariuszy ze strony Jacka Kaczmarka Prezesa Zarządu, Mieczysława Trafisa Wiceprezesa, Anny Andrałojć Skarbnika oraz Andrzeja Głuchowskiego Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.
Starosta Julian Mazurek podsumowując swoją wypowiedź potwierdził potrzebę prowadzenia działań w celu edukowania młodzieży w określonych w diagnozie kierunkach. Burmistrz Krzysztof Wolny pogratulował efektów pracy całego zespołu i podkreślił chęć dalszej pomocy w działaniach zespołu.
Młodzieży podziękowano za bezinteresowne poświęcenie wolnego czasu ( przychodzili pomagać do biura po swoich lekcjach) oraz za otwartość na pracę na rzecz społeczności lokalnych.
Wszyscy wolontariusze otrzymali pisemne podziękowania oraz upominki przygotowane przez ?Puszczę Notecką? Starostę i Burmistrza których mottem był cytat Paulo Coelho ?Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz.
Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie oglądania się do tyłu.?
W drugiej części spotkania omawiano pozyskiwanie dodatkowych środków z Unii Europejskiej, Stowarzyszenie pozyskało na działania ?miękkie? ponad 30 tys. zł. i w maju br. rozpocznie 8 działań aktywizujących społeczność 8 gmin partnerskich. Złożono kilka wniosków na których wyniki czekamy.
Poza tym omówiono założenia Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.
Należy dodać że wspiera nas szeroka rzesza wolontariuszy działajacy na obszarze 8 gmin członkowskich w ramach Młodnika i Wolontariatu:
To kreatywny niesformalizowany zespół młodych ludzi, którzy nie boją się wyzwań. Zespół składa się z osób posiadających doświadczenie wyniesione z pracy społecznej, szkół, w własnych firmach, samorządzie, agencjach reklamowych, mediach, filmie itd.
Ta mieszanka wiedzy i praktyki daje gwarancję realizacji projektów na najwyższym poziomie i innowacyjności. Zawsze mogę na nich liczyć ! Pomagają w tworzeniu programów i konstruowaniu pomysłów !
(Irena Wojciechowska)