W piątek 22 listopada 2014r. w Chojnie gm. Wronki odbyły się uroczystości 730 ? Lecia Chojna oraz 95 ? Lecia Parafii p.w. Chrystusa Króla. Uroczystości te były okazją do uroczystego otwarcia świetlicy wiejskiej która została dofinansowana za pośrednictwem LGD Puszcza Notecka w ramach działania : Odnowa i rozwój wsi. Projekt złożony został do Rady i pozytywnie rozpatrzony w 2011r. Inwestycja pt. ?Rozbudowa świetlicy wiejskiej w Chojnie ? dofinansowana została w wysokości 500 tys. zł.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele , następnie wszyscy przemaszerowali do świetlicy która poświęcona została przez ks. Proboszcza Pawlickiego , następnie przejście do Sali wiejskiej obecnych na uroczystościach mieszkańców, zaproszonych gości i pocztów sztandarowych w asyście strażaków z pochodniami. Przecięcia symbolicznej wstęgi na środku sali dokonał Burmistrz i najstarszy mieszkaniec Chojna. Poświęcenie Sali wiejskiej przez ks. Dziekana Dekanatu Wronieckiego oraz ks. Pawlickiego Proboszcza z Chojna. Nie zabrakło występu Chojanek. Krótki rys historii ? ?Chojno na przełomie wieków? przedstawił sołtys ? Jarosław Mikołajczak. Uhonorowano zasłużonych dla Chojna z okazji 730-lecia. W części artystycznej występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chojnie ?Godejmy po naszymu? + taniec, - Iskierki z Biezdrowa, - Duszniczanki, - Chojanki, - - kabaret Jan Boys. Na zakończenie wieczorek Taneczny.
Przypomnijmy
??13 października 2014 roku przypada rocznica 730 lat istnienia wsi Chojno, Biezdrowo, Pakawie. Pierwsza wzmianka pisana o tych miejscowościach została zapisana w Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski Nr. 546, w dokumencie z 13 października 1284 roku spisanym w Kaliszu. Przemysł II potwierdza kasztelanowi poznańskiemu Tomisławowi z Szamotuł prawa do dziedziczenia Szamotuł wraz z okolicznymi posiadłościami. Nadaje nowe zezwolenia immunitetowe dla dóbr Tomisława, między innymi dla wymienionych wsi i zezwala lokować je na prawie niemieckim; Warszawa. Archiw. Główne. Ks. M. 35, fol. 506.? ( źródło: strona internetowa Chojna)